Seč 2018

Stálý tábor – všechny oddíly: 30.6. – 7. 7. Seč

Online zprávy

Den 1. – 30.6.2018

Začínáme tradičně (oproti loňskému putování nikoliv zkratkou přes Bradlo) – letos přímý odvoz dětí prostřednictvím rodičů, kteří nám pomohli vybudovat stanové zázemí (díky všem za pomoc, bylo to opravdu cobydup).

20180630_111617

Oběd byl ještě z vlastních zásob (i když někteří si naivně mysleli, že jim snad kuchyně něco dá, ale zatím máme jen šťávu, zbytek nám teprve navezou, takže zpravidla ti nejstarší museli žebrat – není to poprvé a ukázalo se, že hlad na šťávu přeci jen nemají). Celý den luxusně fouká, ale než toho využijeme, musíme všem vysvětlit táborový provozz. Úvodní výklad pravidel a zvyklostí držel Rákos a doplnila zdravotnice Peggy.

20180630_132833

Pak už ale k vodě, nastrojit, plachty hore a jde se na to. Foukalo kvalitně, hned první den a už se to cvaká – jako první Nemo s posádkou, ale foukalo dnes opravdu svěže, překvapivě se některým slabším žaludkům ozvaly příznaky a asi poprvé na Seči jsme zaznamenali mořskou/přehradní nemoc (asi – Peggy to ještě nikdy neošetřovala, musíme si příznaky nastudovat 🙂

IMG-20180630-WA0002IMG-20180630-WA0008

Po návratu byly odtajněny družiny. Máme celkem 5 družin po 7 členech, názvy si zvolili sami, a třebaže jsme naléhali, aby to bylo něco inteligentního, tak se to povedlo tak napůl.

Zaječí vejce

Horizont

Basecáp

Pomsta krále Šotka

Enterprise

Sysel

Nemo

Pampy

Šotek

Šikula

Čirůvka

Drobek

Kapr

Střela

Kurýr

Hornet

Myška

Bobeš

Fakír

Marlin

Hvězdář

Foxík

Kutil

Piloun

Aladin

Lodník

Ezop

Šipka

Idefix

Andrea

Dino

Zajda

Lukáš

Marek

Žofka

Justýnka

Elza

Tomáš

Anežka

Martin

Večeři už jsme rozdávali (vzpoura se musí podchytit hned v počátku), byla frankfurtská polívka s chlebem, takže žebráci se najedli a ještě asi bylo dost i z domova, musí se to beztak dojíst. Večer byl nástup a pak přišla na řadu kultura – hrálo se divadlo. Tedy úvodní scénka k táborovému putování za tajemným „talismanem světla“ s názvem Lovci temného moře.

IMG-20180701-WA0000

Poté už jen chystání do spacáku, ale málokdo tuší, že ještě téže noci ….. se talisman světla …. připomene svojí magickou … světelnou mocí….. 22:50 se za talismanem na ostrov domorodých válečníků vydává první z posádek !

20180630_233932

Den 2. – 1.7.2018

Druhý den je naštěstí neděle, budíček je posunut na půl osmou a tak se ze spacáků rovnou může vstávat ke snídani. Pochopitelně až po ranní hygieně. Večerní hra skončila úspěchem – nikdo se neztratil, ale je potřeba doplnit energii, takže chleba s marmeládou a kakao. Pak už chystání na první slavnostnější nástup v kroji a pořádná prohlídka, abychom včas odhalili zapařený řízek a buchtu s mravencem. Černá vlajka přistála u relativních nováčků (celkem dva stany vybojovaly vlajku moru, ale nebudeme jmenovat – nebylo to nijak žalostné). A naopak půlka tábora dostala bílou, takže zatím víc chválíme, než hartusíme.

20180701_08482820180701_085401

20180701_08530820180701_085143

Po nástupu už začal táborový program, někdo vyrazil do lesa pro dřevo, jiní chystali táborový oheň a taky si mohli zastřílet.

received_1742484882486682

Ke sváče je banán a pak se pokračuje v palbě z luku i vzduchovek.

20180701_11065120180701_110821

Pokračují i práce na přípravě ohně a z loděnice jsme vystrkali i největší naši plachetnici Flying Dutchman

20180701_11054720180701_110321

K obědu máme kuřecí maso s noky a špenátem, na druhou část úsekové hry s názvem „Útěk“ vyrazí všichni posíleni.

Ve třetím programu se prchalo s ostrova, přičemž zranění se museli transportovat, aby je ostrovní skupina lidožravců nedorazila. 

received_1744537595614744OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ve čtvrtém programu stále krásně fouká a tak se jde opět na vodu. Pod plachtami vyjely všechny p550, Sumcův Finn a dokonce po pěti letech i Bludný Holanďan.

K večeři byla pro změnu opět polévka, již ne Frankfurtská, ale pro změnu gulášová a po další půlhodince nástup. Večer se uskutečnil zahajovací táborák, zapělo se, nicméně večerka byla brzo, po včerejší noční hře se někteří začali zabalovat do dek ještě během táboráku.

P1450344P1450348

Den 3. – 2.7.2018

Ráno je prokazatelně kosa, ale to nám nebrání zahájit mokrou rozcvičkou. Vše v poklusu, aby se zima rychle vyhnala z kloubů. Hygiena a jde se na snídani. Čaj zahřeje a rohlík se sýrem povzbudí do dalšího programu.

Na nástup se hrneme v kroji a po vytažení vlajek a kontrole nám nezbývá než zjistit, že bílou vlajku dostal opět kde kdo, máme překvapivě nějaké pořádkumilovné mužstvo, to je podezřelé !

Celé dopoledne se hraje součást třetího úseku na motivy oblíbených Osadníků – s názvem Osadníci z Kaštanu. Získat suroviny nebylo nijak lehké, házení kostičkou je proti tomu prkotina. Pro získání bylo potřeba nejen se dostat na správné místo….  ale na tom místě i něco splnit za úkol, jinak se suroviny získat nedaly. Vydrželo to posádkám i přes svačinu (tatranka) a budovalo se až do oběda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA20180702_190601

K obědu byla bramborová polévka a namísto ohlášeného rizota kuchař Kuba propašoval Rákosovi pod nosem (pod nos) vynikající kuskus se zeleninou a kuřecím masem. Po obědě byl hodinku klid na zažití a načerpání nových sil na další část úsekovky.

Opět na vodě byly úkoly skládané z několika dílčích, musely se získat klíče, pak námořníci (opět ne zadarmo) a ti pak museli být dopraveni do přístavu. Pro získání klíčů se šifrovalo a obtížnost šifer narůstala. Ne každý dovezl klíč až k námořníkovi, neboť moře křižovali nemilosrdní piráti, kteří byli po klíčích jako diví.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Odpoledne byl u vody jogurt a pokračovala úsekovka, ale už jen s těmi otrlejšími, protože se ochladilo a tak někteří byli posláni na základnu a cestou si zablbli s chůdami. Dokonce si s nimi chtěly pohrát i děti, které k nám vůbec napatřily.

received_10204827094752930received_10204827093472898

K večeři byla úžasná rajčatová pomazánka a zmizela úplně do dna a tak se začala vydávat i polévka od oběda.. a nakonec se i ten kuskus dojedl!! Večerní nástup přišel jen půlhodinky před západem slunce, ale byl i čas na osobní volno a pár her na hřišti. (naštěstí dnešní večer bude volno a klid, žádná aktivita není v plánu).

Den 4. – 3.7.2018

Láskou vroucí přilnul plavčík od pradávna ku svému drahému táboru. Vzdělával mysl svou, tužil tělo i ducha, jež jaly se každého dne projeviti tisícerým květem libým. A když se oběd přiblížil, tu byla pokrmem odměňována píle vodákova hojnou žní, misky a talíře obdařeny stravou pestrou i ovocem lahodným. Komu přáno bylo nahlédnouti v nitro té táborové pohody, žasnul, shlédnuv nesmírné množství pokrmů lahodných.

„Aj, toť se na vlas vyplnila věštba Braťou v Přístavu druhdy pronesená!“

Ob čas i noha cizincova zabloudila sem v ty požehnané kraje. Ký div, že i za ploty živými, jež objímají tu naši dočasnou vlasť, sobě vypravovali o kráse a bohatství táborovém! Nezůstalo však bohužel při pouhém obdivu těch krás a pokladů: stran táborové krmi lahodné byl jest učiněn pokus zprzniti manu lahodnou a nalomiti tak pohodu a moc naší malé osady.

Vnikly již mnohé neřestné kulinářské myšlénky v utěšené kraje táborové, zaplavily jídelny, shazovaly ešusy, kteréž dobrý český vodácký národ po způsobu pohanském poctivě obřadně umýval a ničili, co dlouholetá píle byla vypěstila.

Je to opravdu tak, třetí den není kritický, tentokráte je to den čtvrtý. Poté co Džin odjíždí k lékaři, zlovolný táborový tvořič jídelníčku zařazuje svůj táborový trumf – rizoto (óóó, jak pláče pravý vzhled tohoto jinak úžasného pokrmu), nicméně komplic v kuchyni nahradil rýži kuskusem – tak to bývá, když se prznitelé pokrmi špatně dohodnou (to bylo v pondělí, jak si jistě čtenáři vybavují). A jako by to nestačilo, přichází na nás další těžká rána morová hned o den později, v úterý:

SLADKÝ DEN   !!!

Dozajista chápu výživovou a kalorickou funkci sacharidů, ale co je moc to je moc. Již tak tu plavčíci ve volném čase lítají sem tam, devastují tábořiště, lezou si po hlavách a zádech a i dalším otevřeným způsobem vybíjejí energii, které mají DOST a DOST! Nač tedy ještě dodávat další ve formě tak krystalické (doslova)?! A nabízí se zvolání: „Kde je vyvážená strava a zelenina?“

20180703_072811

Ranní poryč ochucený marmeládou, grankem, cukrem, medem, rozinkami a javorovým sirupem by měl být ke svačině přiživen müsli tyčkou a jako poslední pecka se k obědu chystají ovocné knedlíky! Když Džin spatřil v Rákosovi, jehož považoval za přítele, nohsleda cukrového bosse Dědy, zvolal pouze: “ I ty, můj bratře?!“ a potom se přestal bránit, zahalil si hlavu tógou (ok, sehnal jsem jen ručník) a padl k zemi! Nezbývá než doufat, že večerní pomazánka nebude nahrazena marmeládou :(( 

„Což nikoho není, kdo by nás vyprostil z moci lidu zlého?“ volali utýraní táboroví.

Volání to zanesla ozvěna až tamo na skálu, jež vrcholy stromů přesahuje, kam vystoupil právě muž silných paží. Tato slova bolně dotkla se kuchaře posledního z posledních, tak bolně, že hořce zaplakal.

„Bědy, hořké bědy přichází na táborový lid, není však již jiné cesty, neb zlý cizácký duch podmanil duše kuchařů dnešních a potraviny a krmě řádná nahrazena náhražkou, cizáckého původu to, a na naše, dříve tak pestré a hojné hostiny, tato sladká lákadla musí uvedena býti již.“ zaplakal toho rána hořce a upřímně starý Džin. „Teď si to musíme pěkně vyžrat!“

Tak ale popořadě, čtvrtý den začíná docela poklidně, zvláště poté, co hlídka zaspala a tábor se tak hlídal poklidně sám. A tak se stalo, že do hlavního kuchtíka Diggra, který byl nominován k výrobě sladkého zákeřného předního voje, strkala Delfy teprve ve tři čtvrtě na sedm, ten našel až po pěti minutách druhou podobnou ponožku a tak se začínalo s mírným zpožděním. Zdá se, že cukrová mafie začátek podcenila, mají ale štěstí, že koupili omylem instatní vločky, tak to bohužel stihli. (Aby bylo jasno, vločky k snídani naprosto podporuji, ale jako sladké jídlo to pak stačí na tři dny, poryč si dám rád – ale na slano 🙂)

Zvon vyzval k budíčku v 7:12 a v 7:20 již dusaly na rozcvičku desítky nohou. Poryč se povedl, pět pytlíků vloček zahučelo a kdo vstal pozdě nedostal nic – jaká škoda řekl by si někdo. A měl by pravdu, s jahodovým džemem a sypaný Grankem byl nejlepší. Na nástup je už krásně, jasná obloha slibuje teplo a stabilní počasíčko. Zase je skoro všude pořádek, asi budeme začít kontrolovat kapsy u kalhot, tam snad něco najdeme. (ale jsme rádi, že si nikdo nesyslí housku se salámem od maminky – ona je sice nejlepší na světě, ale po čtyřech dnech už ji lecos překoná, například plíseň).

Jako první program se kombinuje zdravověda, kterou vede Peggy, máme s sebou i Anduláka, ale asi zatím postačí, když se podaří uvázat zlomené předloktí do šátku a nebude se u toho Střela škrtit, a když navíc dostala i provizorní dlahu, tak už to vypadalo, že budeme první pomoc opravdu potřebovat. Do vysílaček se simuluje volání na tísňovou linku, nevím proč má každý potřebu říkat, že je na táboře, zdravotník na druhém konci linky (čti Džin) nakonec byl asi v rozpacích, protože během jedné hodiny vyslal do stejného prostoru asi 6 sanitek (pochopitelně imaginárních).

20180703_09342720180703_095235

A kdo nedělal s Peggy první pomoc, dělal si vlastní drobné úrazy při bojových hrách organizovaných Rákosem a Lišákem. Krom obligátního Hutututu, roztrhávání řetězu, převracení želv, došlo i na stavbu živé pyramidy, když se několikrát podařilo postavit až 4. patro, ovšem za cenu naprosté devastace základů a destrukce kolem a zad „stavebních kamenů“.

20180703_093743S1070003

Müsli tyčinka k svačině už netáhla tolik jako jabko a pak se najednou celý tábor nahrnul k vodě, protože do přehrady začali seskakovat výsadkáři z Chrudimi. Bylo to celkem napětí, protože nám vyskakovali z vrtulníku přímo nad táborem a dopadali do vody jen pár metrů od našich lodí v přehradě. I Medůza nebo Delfy vybíhaly kvapně z brány a Lišák si povzdechl: „…když začnou z nebe padat chlapi, tak sebou najednou umí mrsknout!“

K obědu celkovou chuť cukrkandlu a karamelu vylepšil Kubas slepičím vývarem, ale pak ty knedlíky… už to nikdo nemohl, tři už byly moc, ale stále to v hrnci neubývalo. Cukrová mafie si namastila kapsy na nebohých strávnících a teď se snažila vyprázdnit zásoby, aby snad, nedej bože, mohla zaútočit sladkým výplodem ještě jednou  !!! Výsadkáři skákali dál, ale nikdo se už ani nemohl překulit k obloze, aby je sledoval. Ale to ještě nebyl konec, byla nám dovezena ještě buchta a ke svačině je mafie připravena dorazit nás Brumíkem. Naštěstí jsme se Stopařem během poledne zajeli do Třemošnice pro dvě kila salámu, ale bojím se, že to bude jako protilék slabota.

Na třetí program přišla hra s energetickým výdejem – Lodě, ovšem opět naveliko, žádný „B3 – zásah“, náboje si musely družiny nejdříve vyběhat a na stanovištích zasloužit, pracovalo se sekerou, běhalo sloní mládě, šplhalo do korun stromů, potápělo, prolézalo a další asi 3-4 stanoviště a za to vše získala družina vždy jen jeden či dva náboje k výstřelu (nutno říci, že s knedlíkem u jícnu se neběhá dobře), ale mafii to je jedno… dal ses na vojnu, tak bojuj! 🙂

20180703_15130120180703_162444

V pět hodin byl boj o potápění ukončen. Mezitím ještě Brumík s jabkem číslo 2 (pro mrkev a salátovku bych prodal vlastní dceru – škoda že nemám).

Zdálo se, že se všichni vyběhali, tak přišlo trochu úlevy, až do večeře bylo vyhlášeno volno, dodělávaly se černošské práce a všichni se těšili na pořádnou večeři. Chleba se salámem a plátkem cihly by jinak asi ocenil málokdo, ale dneska to byla krásná tečka za dnešní gastronomickou mizérií. Dojídala se i polévka, někteří blouznivci s glykotickým šokem si nechávali ještě naložit zbylé knedlíky a v kruzích pak marně hledali cestu do stanů, aby tam potupně upadli do mrákot.

20180703_14560420180703_15512620180703_15013220180703_150203

Na nástup se pak začali chystat o půl hodiny dříve a zmatení nebralo konce. Nakonec všechny probral rázný hvizd svolávající nástup přesně na půl osmou. Staženy vlajky, rozdána pošta, vydány kolečka, vybrány kolečka a rozdány práce na další den – nejlepší lék na sklerozu. Po nástupu přijel Datel s Džínou a Datel si ještě vzal na starost osvětu z koutku kybernetické bezpečnosti. Večer se někteří vysprchovali a protože cukry se spalují rychle, v deset se šlo spát. S vroucí vírou, že zítra bude líp… no nevím, …. co jsem zaslechl na nástupu v rozkazu, ke snídani bude ….rohlík s Nutelou!!! a dál už nikdo ani neposlouchal….

Však pojednou se poslední z posledních vzchopil a lesem pospíchal i křovím se dral k mužům, kteří v táboře právě pracovali, potom i k jiným, kteří lodě vylévali. Promluvil k nim po několika slovech a jinam zase pospíšil. I docházel tak od jedněch ke druhým po mnoho hodin, až obešel celý táborový lid. Potom opět se vrátil v temný les, kde se i pozvaní zatím byli sešli. Až když se všichni ocítili v úvale nejhlubším, zastavil se poslední z posledních a mocným hlasem vdechl naději do tváří zašedlých. „Bratři moji, sestry moje, netruchlete více. Našemu utrpení již co neviděti bude přítrž učiněna, neb vědma ke mně promluvila a zvěstováno jest, že k obědu budou brambory se sekanou !!!“

Den 5. – 4.7.2018

Rád bych hlásil, že už jsme dosladili, bohužel to bych lhal, jediné co k tomu můžu asi dodat je, že na putovním táboru to nebude z pohádky o Perníkové chaloupce, zde už to bohužel bude na sladko. Ke snídani to skutečně jako odpalovák zahájil rohlík s nutelou. Při všech těch rychlých cukrech není divu, že je stále větší hlad a tak se k snídani snědlo všech 100 rohlíků a o půl kila turisty (byl v Třemošnici v akci) se strhla bitka, ani nemůžu říci, že mám ještě schovanou Majku na nejhorší časy. Od cukru se odvrátil i hlavní strůjce táborových her Lišák, když debatu se službou uzavřel výstižným: „jdi mi s Nutelou někam!“

Po nástupu se všichni vrhli na škrábání brambor (někteří okrajovali a někteří … no není na to zatím sloveso, asi nejblížší je, že hranolkovali). Bylo to společnými silami rychlé a pak se družiny rozpadly na více aktivit.

K Peggy šla na zdravovědu družina Zaječí vejce (pořád nerozumím, proč to vejce má zaječet), opět se simulovaně volalo pro pomoc přes vysílačky a krom družiny služby šel zbytek na Bremball. Výsledek nebyl až tak důležitý, jako spíše celosportovní výkon. Ke svačině jsou sladké meruňky a nektarinky a protože připaluje a bude pařák, jde se k vodě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Moc to nefouká, tak se plave, zkouší se i něco do odborek a plavčíků, dokonce i záchrana tonoucího. Koupačka byla mezi pláží a ostrovem, nejšikovnější si splnili plavání 100m a dva plavecké styl. Mezitím služba hypnotizovala kotel brambor na sporáku, aby se stihly uvařit. Sekaná se pekla v troubě relativně sama, ale bramborám se občas musí pomoc intenzivní senzibilní meditací. Ale povedlo se to a oběd byl včas, uzený vývar a sekaná s bramborem konečně nepřipomínaly reklamu na cukrovku. Ta sekaná – no to byl majstrštyk, žádný polotovar nebo nakoupený zázrak nadopovaný sojovou moukou, separátem a dotažený zvýrazňovači chuti, barvy, vůně, tavru, konzistence atd… prostě poctivý domácí práce našeho kuchtíka Kubase. A brambůrky úúúžasný. Jasný, že to cukrová mafie nevzdá, ale už hrajeme aspoň vyrovnaný souboj (nevadí, že ke svačině jsou kupované buchty s povidly a makem, i to je signál, že cukrářům dochází dech a vytahují poslední zálohy).

20180704_151828

Odpoledne rtuť teploměru lízla třicítku, jde se na vodu, fouká jen trochu, ale to stačí, od přístaviště odjíždí Holanďan, eskadra  Finnů, plachtí i všechny 550 a ostatní se cachtají nebo plní plavací úkoly do plavčíků nebo odborek. Ke svačině jsou zmíněné buchty krátce po čtvrté hodině a pokračuje se u vody, kde je snesitelně. Od vody se vrací všichni osvěženi a večeře je příhodně letní – těstovinový salát. Večer se všichni chystali na kutě, krom admirality, konkrétně Sumce s Anetou, kteří si dali práci a připravili únikovou hru pro jednotlivé skauty a skautky v družinách. Aby to malým nebylo líto, vzal je Lišák na stezku odvahy. Takže spát šli někteří až po půlnoci.

Den 6. – 5.7.2018

Čeká nás horký den, rozcvička zakončená v přehradě je vlastně osvěžující odměnou, i když si to někteří stále nemyslí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jdeme na snídani, ke které je chleba s paštikou a čaj. Nástup proběhl již v poklidu, všichni zvládají, je i nadprůměrně uklizeno. Trochu nás to překvapuje, ale již jsme částečně prokoukli fintu, někteří (a nebudu jmenovat) si svoje věci, jídlo a binec nacpali do batohu a tento hegeš vecpali do živého plotu. Pátrač Asterix to však vystopoval a spolu s Lišákem se s nimi pár kilometrů proběhli.

Jako první program byl opět Bremball a předposlední družina prošla přes zdravovědu. Na druhý program se šlo plachtit, podařilo se nám nejen vyplout, ale i téměř všechny lodě převrátit a programově umýt.

P1450441P1450455P1450464P1450482

Během dopoledne přijel Tarbínek, na toho všichni čekali, protože s dobrou náladou a příjemnou společnicí (takto se vtipně označila sama Kukačka) přivezl 5 kg cibule, 3 rajčatové protlaky, karton mléka a kosti do polévky.

K obědu bylo vynikající kyselé zelíčko, výpečky a knedlík a všechno se spáslo, nezbylo vůbec nic, krom vývaru, který byl opět ze dvou kuřat a spousty zeleniny, jsme rádi, že zbylo i na večer.

P1450490(navštívil nás slovutný Děda se Samem)

Po poledním poklidu se šlo opět k vodě, je nádherně a tak šly družiny lovit příšeru na vodní hladině.

IMG-20180705-WA0007IMG-20180705-WA0003

U vody nejdrive vysvětlování pravidel a pak uz závod.

IMG-20180705-WA0011IMG-20180705-WA0009

Odpoledne začalo být příjemněji, mraky zakryly slunce a začalo být snesitelněji. K večeři se chystala rybičková pomazánka, ale ještě se dojídal těstovinový salát i vývar, hladem nikdo netrpěl, pár chlebů zbylo i na druhou večeři. Jídelníček se pomalu zotavuje z cukrové invaze, ale když doma přivítáte plavčíky něčím smaženým nebo omáčkou, určitě se to setká s pochopením. Po večerním nástupu se začíná šuškat něco o večerní akci. A opravdu, s příchodem šera se svolává nástup a jde se na tradiční přivítání táborových nováčků. Třebaže neprotínáme rovník, je náš přivítací rituál podobný a i letos připlul Neptun proti proudu Chrudimky až do Seče a pokřtil devět nových plavčíků. A tak máme mezi kluky nově Brtníka, Orla, Ježka a Draka, holky jsou bohatší o Speedy, Hvězdu a Užovku. A nové jméno má i náš kuchař – Rožeň (doufejme, že na oslavu bude i něco dobrého – ne že by by to doposud nebylo, ale nechceme nic moc velkého: svíčková Stroganoff, hovězí bigtek, roastbeef nebo nadívané křepelky nám úplně postačí).

IMG-20180705-WA0020

Den 7. – 6.7.2018

Chladnější ráno nám nebrání nezačít opět rozcvičkou. Služba v noci nějak pozaspala, tak se ozval budíček na zvon o čtvrt hodiny později, ke snídani jsou lupínky s mlékem, což naštěstí zachránilo službě reputaci, nebyl problém zpoždění dohnat. K lupínkům se dával čaj, nicméně to je asi konečně poslední záchvěv sladkého jídla, zbytek jídel už by měl být normální. Po nástupu přišlo hromadné focení, následované focením posádek, někdy i rodin.

Pro první program jsou vyslány družiny pro dřevo – chystá se závěrečný táborák. Na zdravovědu zamířila poslední z družin s doprovodem Marlina a Aladina, kteří si dodělali odborku Zdravotník. Nicméně prvním odborkářem se stal nenápadně Hvězdář, který si splnil Muzikanta a stal se tak prvním odborkářem na „tabuli cti“.

Ke svačině mělo být jablko, ale Džína operativně vyslala návštěvníka Klikaře do Třemošnice pro šunku, takže se to vylepšilo. Po svačině se ještě uskutečnilo několik simulovaných volání na tísňovou linku. Během deseti minut tak na základně byla nalezena rodící žena, dítě opařené čajem, muž spadnuvší ze stromu a jeden opilec a ke skautskému táboru (kde se tedy musely dít věci) by byly bývaly vyjely 4 sanitní vozy (asi z celého kraje). Pak už všichni na vodu a do oběda se využívá posledního plného dne k programu na vodě. Nahoru se vrací všichni k polednímu a to už se pomalu dovařují špagáty s boloňskou a neodmyslitelným vývarem.

Po obědě jakoby najednou šlo všechno do finiše. Družiny se vydávají na poslední dvojnásobně bodovaný úsek, po přehradě křižují lodě sem  a tam, luští se šifry, hledají se bedny s pokladem. Posádky bojují o poslední body do celotáborové soutěže urputně, někteří zvolili nevhodné spolčovací strategie, někteří individuální přístupy (většinou na to doplatily) a nakonec se k truhlám všichni dostali. Mezitím došlo na přípravu posledního z jídel, přípravu táborových odměn, opouštějí nás hosté a Stopař, který míří nejdál.

20180706_18264820180706_195155

Na poslední jídlo bylo zvoleno lečo, což se ukázalo jako jídlo nepříliš oblíbené, spoustu se toho navrátilo nazpět do ešusů admirality. Po večeři vše směřuje na poslední sejmutí vlajek a pak Lišák rozděluje vyzískané peníze za celý týden. Rovným dílem si je pak družiny dělí mezi jednotlivé členy. Konečné pořadí bylo:

1) Enterprise 23750
2) Basecáp 21700
3) Zaječí vejce 20600
4) Horizont 18700
5) Pomsta krále Šotka 17500

A pak se postupně od vítězných posádek vydávají plavčíci k utrácení vydělaných peněz. Ceny byly hodnotné i hodnotnější až po obyčejné, ale bylo toho hodně a tak bylo za co utrácet.

20180706_20115020180706_20122220180706_20180920180706_203614

K deváté hodině se již chystáme na závěrečný táborák (spojený se slibem). K vlčáckému slibu se přichystal Drak a Ježek, ke slibu světlušek Speedy, Užofka a ke skautskému Brtník, Orel, Aladin, Foxík, Idefix, Piloun a Dino. Po sedmi dnech tak byl zakončen další tábor, který se povedl a poskytl na týden utočiště pro 35 dětí našeho přístavu, které mají na co vzpomínat. Zítra již nás čeká jen balení a uklízení, ke snídani vajíčková pomazánka, takže nám to půjde pěkně od ruky, jen se nesmíme moc předklánět. S rodičemi počítáme od devíti hodin a určitě nám s tím pomůžou, protože už v jedenáct musíme předat tábořiště.

20180706_205501

Den 8. – 7.7.2018

Balilo se a uklízelo – nepodstatné.

Tábor se povedl, protože na něm byly skvělé děti (všechny  – bez výjimky, díky všem rodičům, že nám neposlali žádnýho grázla, se kterým bychom museli bojovat), ale hlavně se povedli vedoucí.  🙂
Rákos coby nejvyšší – náš skvělý kapitán přístavu, i kapitáni oddílů – Datel, Džína a Sam, kteří s dětmi celoročně pracují. Na táboře si tentokráte na krk upsali povinnost táborového programu Lišák, Delfy, Digger, Medůza, Kosatka, Sumec (zde se musím zmínit o skvělé únikové hře – nemám jiných slov než smeknutí klobouku, jak to bylo dobrý), Tříska, podporovaní Asterixem, Candátem, Anetou, Tarbasem a příjemnou společnicí Kukačkou. Neocenitelně vzácně pomáhal Stopař, který dokáže naučit plachtit i neplavce – asi málokdo zná našeho dlouholetého člena – jachtaře, mentora, kapitána, pohodáře, kytaristu, fotografa, ale hlavně úžasného kamaráda, ale jeho pomoc je pro nás neocenitelná, při úpravách zázemí i plachetnic je trojice Rákos-Digger-Stopař nepostradatelná.

Díky moc mému vzoru Dědovi, že přijel, i když není na tom zdravotně nejlahodněji – osobně mě pochopitelně naštval, protože ho rád šikanuju v kuchyni s požadavkem s cibulí na velejemno, když vím, že nemá brýle. Tentokráte se ve svých 88 letech zase vymlouvá na manželku, že by se o něj pak musela starat, ale je to opravdu jen výmluva…. v takhle bujným věku přece každý vidí, že to je mimo mísu (Dědovu).

V kuchyni a dalším zázemí díky za Rožně – bez něj bychom museli poslat dva z našich do kuchyně a spolu s ním velebíme Vaška, který se úplně sám zapojil do kuchyně a pomáhal nezištně při každém jídle. Děkujeme Peggy, která je nám věrná a dokáže nám jako zdravotnice (doktorka) zalepit bebí (i když odmítá naši snahu léčit čípkem ze šišky a Joxem do oka (nejlepší šance odhalit simulanta)). Díky za všechny další návštěvy, je skvělé, když si děti můžou „sáhnout“ na předchůdce a někdy i legendy a obecně je zřejmé, že je tábor uznávaným vrcholem naší čínnosti – a to pro nás je !!! Tak už jen… snad se tábor líbil i většině dětí… náš cíl 🙂

Nám se to líbilo 🙂

V jedenáct bylo uklizeno – (nepodstatné) 🙂   (díky moc všem aktivním rodičům při úklidu – bylo to pro nás zadostiučinění, že nám pomáháte , jsme opravdu rádi)…asi neumíme dostatečně vyjádřit naši radost při rodičovské pomoci, ale doufáme, že si vzájemně rozumíme. Ještě jednou díky za všechny aktivní z Vás !!!

Pro web a historický záznam táborových úspěchů i přehmatů zapsal – Džin (nepodstatné)

 

Stalý tábor na Seči je pro každého člena oddílu, který je registrován v našem oddíle. Jedná se o spaní ve stanech s podsadou na louce u základny na Seči (Loc: 49°50’15.511″N, 15°38’19.967″E). Základem tohoto pobytu jsou hry v přírodě a na vodě, nácvik pohybu na lodi a ovládání lodě na klidné vodě s výjimečnou možností plachtění. Dále pak společný skautský život v kolektivu. Na tuto akci je potřeba táborová bedna, (jejíž plánek naleznete zde, doufám, že je srozumitelný). V případě problému se sehnáním bedny nás včas kontaktujte. (pozn. předchozí roky se stávalo, že rodiče využívali návštěv na stálém tábořišti nadměrně intenzivně. Chápeme, že se Vám i jim stýská, ale uvědomte si, že dítě si za dva dny zvykne a je v pohodě… Pokuste se na to myslet, než nás navštívíte, budeme to mít o dost lehčí).

Poplatek za tábor

Základní cena tábora je 2.000,- Kč (ceny bohužel jsou stále vyšší), nicméně za aktivní účast na brigádě na základně v červnu poskytujeme slevu 200,- Kč (motivační složka)

Seznam přihlášených

Jméno: Záloha Doplatek
1. Rákos
2. Džin
3. Děda
4. Delfy
5. Lišák
6. Digger
7. Peggy
8. Asterix
9. Candát
10. Vosák
11. Šotek
12. Aladin
13. Šipka
14. Sysel
15. Hornet
16. Ezop
17. Žofka
18. Lukáš
19. Tomáš
20. Nemo
21. Marlin
22. Lodník
23. Martin
24. Justýna
25. Fakír
26. Piloun
27. Hvězdář
28. Dino
29. Messi
30. Foxík
31. Pampy
32. Anežka
33. Kapr
34. Střela
35. Bobeš
36. Kutil
37. Kurýr
38. Marek
39. Drobek
40. Šikula
41. Idefix
42. Terka
43. Andrea J.
44. Dominik D
45. Tříska
46. Anička M. M.
47. Myška
48. Drnďa
49. Dominik F.
50. Bolen

Sraz je v sobotu 30. 6. 2018 v 9:00 u klubovny. Zde budeme nakládat vybavení na stálý tábor, které jinak používáme během roku v klubovně a potraviny.

Organizace 1. dne:

1.       U klubovny zdravotník vybere očkovací průkazy, kartičky zdravotní pojišťovny, prohlášení o bezinfekčnosti , souhlas rodičů a dětí s taborovými pravidly a potvrzení o zdravotním stavu od ošetřujícího lékaře.

2.       Před odjezdem na základnu každý nastoupí s pádlem a vestou. Těm účastníkům, kdo nevlastní pádlo a vestu, bude na dobu tábora propůjčeno erární vybavení s konkrétním číslem, které na konci tábora vrátí. Následně dle pokynů vedoucího tábora odjedou všichni na základnu. Protože neobjednáváme autobus a musíme na základně postavit stany, žádáme rodiče, aby nám pomohli s odvozem a následným stavěním stanů.

3.       Po postavení všech stanů budou děti rozděleny do stanů s přihlédnutím účasti ve družině a kamarádským vztahům.

4.       Rodiče mohou nastěhovat děti do stanů a udělat první úklid. Věci, které počítáme, že bude mít každý ve stanu jsou:

mýdlo, ručník, zubní pasta, kartáček opalovací krém, sluneční brýle 3 ponožky, 3 trenky, plavky 3 trička, triko s dl. rukávem tepláková souprava, kalhoty, krátké kalhoty, bunda (svetr), pláštěnka, holínky, pokrývka hlavy, modré tričko (ODDÍLOVÉ), kompletní junácký kroj, krátké modré kalhoty ke kroji, šátek – ne krojový, kapesníky, utěrka na ešus, boty do vody (pevná pata), tenisky, boty na výlet, holínky, spací pytel, karimatka (nafukovačku), ešus (3 díly), příbor (lžíce), láhev na vodu, hřeben, šicí potřeby, tužky, lodní deník, KPZ, baterka, svíčky, zápalky, 10 kolíčků, krabička hřebíků, sekerka !, kapesní nůž, 3 metry provazu, malý batůžek, dopisní papír (pohlednice), kvalifikační stupně, stezky, kolečka do rulety, kapesné max. 300,-Kč.

Věci, budou uklizeny v táborové bedně kromě spacáku, karimatky, kroje, ručníku, ešusu a bot.

5.       Před odjezdem rodičů, odevzdají všichni mobilní telefony dětí vedoucímu tábora. V případě nutnosti kontaktu s dětmi (neočekávané okolnosti) volejte na číslo: 604 339 581 (Džin) a dohodneme, kdy je možné dítěti zavolat. Pokud chcete vědět jak se dětem daří, sledujte naše online zpravodajství na této stránce, kde se dovíte jak se vede, co děláme, co bylo k obědu, kdo se převrhl, kdo je táborovým čunětem atd. Nedávejte dětem žádnou jinou elektroniku kromě baterky. Dejte tím dětem možnost být nezávislí na jakékoli elektronice a na ten týden i na rodičích, jistě to zvládnou.

Organizace tábora:

Protože se jedná o týdenní tábor, není organizován návštěvní den!

Během dnů budou mít děti 5 programů na hry a 5 jídel.

Během tábora se opět budeme snažit dávat vědět o aktuálním dění i s fotkami na webové stránky podobně jako v předchozích letech.

Odjezd z tábora:

První rodiče rádi uvítáme v sobotu 7.7. a to již v 9.00, neboť bude potřeba zbourat stany. Před odjezdem každého z dětí si nezapomeňte od zdravotníka vzít očkovací průkaz a kartičku pojišťovny. Tyto doklady budou vydávány po kompletním úklidu tábořiště.

V případě, že byste nemohli pro své dítě na základnu přijet do 12.00, dejte nám vědět a situaci vyřešíme.

 

Pokyny k platbě

Za tábor vybíráme zálohu ve výši 500,- za osobu (splatnost 20.5.). Doplatek pak je vždy třeba uhradit nejpozději do 20.6.2018, dejte nám tímto šanci mít o účastnících jasno s dostatečným předstihem a neřešit platby v týdnu před začátkem, kdy budeme v práci i v přípravách táborů finišovat.

Číslo účtu je: 2500244481/2010. Pro správnou identifikaci platby při odeslání každé platby je třeba zadat následující informace:

  1. Variabilní symbol – uvádějte rodné číslo vašeho dítěte. Toto číslo máme uvedeno v registraci, popřípadě umožní identifikaci dle přihlášky.
  2. Specifický symbol: 0518    (Seč)
  3. Zpráva pro příjemce – pro jistotu uveďte přezdívku či jméno, za koho platíte.

Závazné přihlášky a Potvrzení o bezinfekčnosti

Prosím, připište k Potvrzení o bezinfekčnosti případnou adresu a telefonní číslo, kde budete během tábora k zastižení. Také připište případné zdravotní potíže a braní léků.

Děkujeme