Tábor

Tábor 2014

Vážení rodiče, vážení členové přístavu. V roce 2014 proběhnou tábory podobným způsobem jako poslední roky. Jaké běhy tedy v roce 2014 budou?

1)      První běh pro kluky byl putovní a to v termínu od 19. 7. do 25. 7. Jela se Lužnice o celkové dálce 53 km. O co méně bylo vody, o to více bylo komárů, nicméně naši dobrou náladu to nezkazilo a tábor proběhl hladce a doufám ke spokojenosti účastníků.

2)      Běh tábora na Seči je na 9 dní (26. 7. – 3. 8.) a byl pro každého, kdo se přihlásil, zaplatil včas a přijel.

3)      Třetí běh pro holky je také putovní od 4. 8. – 10. 8. Jede se Berounka, tak přejeme vodu pod lodí a sluníčko nad ní.

Průběh dění na táboře:

Den 1. (26.7.2014)

Sraz u klubovny se odehrál celkem rychle. V 9:00 se sice úplně všichni nedostavili, nicméně i tak jsme již v 9:50 zamířili směr Seč. Stavba stanů se díky rodičům odehrála v rekordním tempu, a třebaže máme různorodé vybavení počínaje Dřevíkovskými podsadami a konče nejnovějšími truhlářskými výtvory.

Po obědě jsme se s rodiči rozloučili a pak už začal legální program. Prvním úkolem bylo projít si společná pravidla, ukázat kde co na táboře je a také kdo je kdo. Po svačině bylo na čase se také seznámit se mezi sebou a také zkusit jaká je v přehradě voda. Před večeří se ještě dařilo uzlování (ne všem se dařilo stejně… viz foto) a základy morseovky. Opakování však určitě bude matkou moudrosti (morseovky znalosti).

20140726_185329  20140726_185026  20140726_185058

Rozdělení do družin se odehrálo večer formou hry.

K večeři těstoviny se sýrovou omáčkou a v osm večer první nástup. V kroji a s pádly to napoprvé nebylo úplně fantastické, ale máme čas to vylepšit.

Rozdělení do družin se odehrálo večer formou hry.

Naše družiny:

Midgardsormi:Rosnička, Tříska, Viki, Racek, Mlok, Šťopka

Jasurové: Drnďa, Drobek, Pampi, Saša, Nemo

Feindrové: Ryška, Světluška, Žabák, Šotek, Šikula, Terka

Advarinové: Lipan, Vosák, Dan, Aladin, Míra, Šipka

Jakovci: Rychlík, Jáchym, Kamínek, Klára, Hanička, Přemek

Novodobí Vikingové: Asterix, Čmelda, Ringo, Bořek, Anička, Vorvaň

Den 2. (27.7.2014)

Tábor se rozeběhl na plné obrátky, zatím však bez ranní rozcvičky, neboť při vzpouře mužstva v roce 1986 se vymohlo zrušení ranní rozcvičky v neděli. Snídani zvládla admiralita – namazat housku s máslem a šunkou nebyl náročný úkol. Jako první program po nástupu proběhl první úsek Vikingské hry. První úsek byl drancováním vesnice a vyhráli Feindrové.

20140727_100751

Zbytek dne se střídavě připravoval úvodní táborový oheň a každý se seznámil s plachetnicemi.

20140727_143226 20140727_143355 20140727_143150

Došlo i na krátkou vyjížďku po přehradě.

Mezitím pracovní četa s Pukavcem, Diggerem, Kámenem a Ambulákem vykopala pařez na místě budoucí loděnice.

20140727_154627

Odpoledne před večeří se rozehrály turnaje v Ringu a Fotbalu, doprovodné disciplíny byly střelba ze vzduchovky a uzlování.

A k večeru se připravilo ohniště a došlo i na táborák.

20140727_202328 20140727_212155

Den 3. (28.7.2014)

K snídani se chystá pečivo, máslo , sýr a čaj. Po nástupu přišla na řadu 2. část úsekové hry. Úkol rozdělat pochodeň dopadl na výbornou, nicméně pochod a následné přepalování provazu už některým družinám nevyšlo na první pokus. Vyhráli Advarinové.

  IMG_8029 IMG_8060

Druhý program byl na kánoích, kdy mladší jezdili na kánoích a učili se zachraňovat převržená plavidla. Starší mezitím na různých stanovištích luštily šifry – vikingské runy. Oběd představovala luxusní rajská s těstovinami a masovými koulemi. Doplněno kmínovou polévkou.

Starší odpoledne měli záchranu lodi zpestřenou stavěním mohyly a převozem stavebního materiálu – deset kamenů velikosti hlavy mělo vytvořit mohylu a pak ji následně převézt na jiné místo – celkem běžná součást z života Vikingů – mohyla !

IMG_8079  IMG_8070

Odpoledne se nám zatáhlo, nicméně stejně jsme rozehráli další turnaje ve fotbale i ringu. Někteří pálili ze vzduchovek a další uzlovali. IMG_8123

V pět se ale zatáhlo a začalo se blýskat. Následná bouřka nás vehnala do útrob základny, a i když do večeře vše přestalo a večeře už byla bez deště po nástupu, začalo drobně pršet zase.

IMG_8128

Zahnalo nás to podruhé a některé až do spacáku.

Den 4. (29.7.2014)

Ani čtvrtý den tábora nepolevují naše aktivity. Posilněni houskou s kladenskou pečení (nemáme se špatně) se ráno odehrál další úsek celotáborové hry, tentokráte se šiframi, celkem deset navazujících zpráv nevyluštil sice nikdo, ale někteří se dostali opravdu daleko. Ke svačině metýnka a jde se opět na vodu.

IMG_8169 IMG_8192

Začínali starší a konečně začalo foukat natolik rozumně, že se dalo i jezdit. Mladší mezitím luštili skládání slov a seznámili se s mapou, běhací hra na závěr rozvinula znalost topografických značek.

K obědu luxusní halušky s uzeným masem a zelím a i když jsme měli trochu zpoždění, rozjel se i odpolední program. Na vodě si zaplachtili mladší a starší se mořili s mapou. Orientace mapy v době GPS už sice není nezbytností, ale neuškodí, když se v ní dokáží nejen orientovat, ale i číst jako v knize. Na závěr jsme se snažili dokončit turnaje, ale ještě všechny zápasy nemáme sehrané, nevadí do víkendu to určitě dáme.

IMG_8160 IMG_8161

Pro rodiče dobré zprávy: nemáme zatím žádné marody a děti snášejí odloučení od vás opravdu hrdinsky. Zítra asi popustíme trochu chlup a půjdeme do Seče, tak snad tam neutratí úplně všechny peníze. Rozhodne však počasí, proto sledujte naše online zpravodajství i nadále.

Jo..a k večeři byly dukátové buchtičky se šódó a nezbyla ani jedna – a to toho bylo osm plechů…!!!

Den 5. (30.7.2014)

Tábor se přehoupl do druhé poloviny. Při vidině blížící se bouřky jsme malinko ubrali z našeho plachtařského výkonu. Posilněni snídaňovým poryčem s jogurtem se opět zahájilo úsekovou hrou. Konečně došlo na přání několika pyromanů, které oddíly dlouhodobě registrují. Úkolem bylo zapálit oheň a ohřát vodu. V době indukčních sporáků je vidět, že někteří ani neumí vzít sirky do ruky, ale nakonec uvařili všichni, i když to bylo skoro za dvě hodiny. Potom šli starší plachtit a opět docela rozumně foukalo.

IMG_8243 IMG_8195

No ale našli se tací, kteří si to umí opravdu užít i na kánoích. IMG_8207

Mladší se zatím pod vedením naší doktorky Peggy stali hráči v několika scénkách na téma záchrana života a ošetřování zranění. Naštěstí se nikdo obinadlem neuškrtil.

IMG_8248

K obědu byla rajská polévka a vepřové maso na žampionech s rýží. Protože to bylo značně opulentní a na obloze visely těžké mraky namísto plachtění jsme se rozhodli vyrazit do Seče. I když jsme si mysleli, že zpátky poběžíme, na nejhorší nedošlo. Úspěšně se utrácelo, ti zodpovědnější napsali i pár pohledů a na pátou jsme byli zpět. Před večeří se ještě odehrála bojová „Hra o život“ v lese. Utrhávání ocasů z papíru nejlépe zvládla Ryška s družinou.

Večer se ještě odehrál fotbálek, ale obecné dusno nás ubíjelo, v osm večer už padla skoro tma. Bouřka vypukla o půl hodiny později. Nejprve se vysoko v mracích rozšvihaly blesky, pak ale pár prásklo i docela blízko. Ve společenské místnosti se však dalo vydržet. Kytarové pokusy  a hlavně sjednocení zpívané verze „Tři malé citronky“ nám pomohlo přečkat bouřku. Kolem desáté už jen lehce poprchávalo a pak vše ustalo. Pršet pak začalo až nad ránem – zato však vydatně!

Den 6. (31.7.2014)

Vydatný déšť bohužel docela dlouho vydržel. Nad ránem se občas přitrousil někdo, že do stanu zatýká, ale kousek sepjetí s přírodou se vyřešil rychlým dosušením navlhlých věcí ve společenské místnosti. Posunuli jsme i budíček, déšť totiž od rána bičoval tábořiště opravdu krutě. Rybičková pomazánka jen dokreslila obecnou vlhkost dnešního dne.

Nebudu dlouze napínat jak jsme trávili dopoledne, protože to bylo veskrze v jedinné naší společenské místnosti, kde došlo na stolní hry, karty, zpívání i přípravu na skautské sliby. Vše ve vyváženém mixu. Zatím se v kuchyni rozjela manufaktura na výrobu kuřecích řízků. Ambulák byl jmenován velitelem týmu škrabáčů a nadrbali obrovský kotel brambor. K obědu si tak dáváme řízečky s brambůrkem. Po obědě byl vyhlášen APOK – Absolutní POlední Klid. Všichni jsou povinně zahnáni do tepla spacáků. Nutno říci, že vedoucím jde APOK výborně, ale děti mají na čem pracovat.

Odpoledne už konečně přestává pršet a umoudřuje se natolik, že se dá další program uskutečnit v lese, kde hrajeme pár her. Po večeři – těstovinovém salátu zdánlivě tábor zklidňuje tempo. Ale opravdu jen na oko, chystá se totiž večerní plavba. Starší plavčíci po desáté vyráží na lov světel. Úkol najít zelené a červené navigační světlo, komplikuje lehký opar na vodou, rybáři a navigační neschopnost posádek, takže světla na Židovským hřbitově nachází až deset minut po půlnoci a už jen dvě posádky z původních tří. Dvě pokračují dále až ke vzdutí přehrady, kde kolem půl jedné nachází modré a žluté světlo. Den tak skončil až v hluboké noci před druhou hodinou po návratu do přístaviště.

Den 7. (1.8.2014)

V noci opět zapršelo, ale ani vlhko ani předchozí protažený den nezpomaluje snídani. Po včerejší absenci prohlídky jsme se opět podívali, kolik sladkostí či odpadků mají děti ve stanech – nebylo to vůbec hrozné, děti si umí udržet pořádek – věřte, jde to.

Pak přišla zácpa a průjem.

Velice oblíbená hra v lese s útržky toaletního papíru, několika prujmy, které můžou člověka „chytit“ a vše zachraňující „hajzlbába“ rozdávající další a další kousky bílého zlata. Po svačině (nebo též druhé snídani, protože bylo kakao a vánočka) jsme odehráli pár zápasů v ringu a fotbalu, dostříleli vzduchovku a někteří zlepšili svoje uzlování. Vrcholem dne a to musí uznat skoro každý byla svíčková od Lucky. Jak obvykle vznikají nedojedené zbytky, tentokráte zbyl asi jen jeden knedlík a to odhaduju, že musel spadnout na zem, jinak by se snědl taky.

Po poledni se zahrála další část úsekové hry, kdy Vikingové hledali své bohy. Boha Lokiho hrál Děda, který úspěšně splynul s krajinou Sečských chatek a chatařů. Podle jeho slov: „Jsou prostě marný. Jednak jdou jak slon v porcelánu a ještě jsou úplně slepí!“ Takže své „bohy“ několik družin nenašlo. K večeři máme francouzské brambory a naše kulinářské hody pokračují.

Večer nás navštěvuje několik bývalých členů, protože se chystá překvapení pro nováčky. S nastalou tmou jdeme k vodě a přichází rituál křtu. Neptun se svými pochopy připlul jako každý rok ke břehu přehrady a přidělil nova jména celkem 14 nováčkům, které tím přivítal do své říše.

Den 8. (2.8.2014)

V sobotu se toho musí hodně stihnout. Nemáme dohrané turnaje, připravený táborák, a hlavně je třeba dohrát celotáborovou hru. Dvojnásobná dotace bodů za poslední úsek dramatizuje snahu posádek o výhru. Plní se několik úkolů v okolí přehrady, luští se zprávy, zapalují se ohně, střílí z luku. A to vše aby se nakonec ukázalo, že táborová hra nemá jediného vítěze, ale dochází ke vzácné dělbě prvenství:

ÚSEKOVKA I II III IV V VI VII Celkem pořadí
  Rosnička 3 3 4 1 1 2 0 14 6
Tříska
Midgardsormi Viki
Racek
Mlok
Šťopka
  Drnďa 5 5 4 2 3 1 0 20 5
Drobek
Jasurové  Pampi
Saša
Nemo
  Ryška 6 2 4 4 4 6 10 36 1
Světluška
Feindrové Žabák
Šotek
Šikula
Terka
  Lipan 2 6 4 6 6 4 8 36 1
Vosák
Advarinové Dan
Aladin
Míra
Šipka
   Rychlík 4 1 4 5 2 4 12 32 3
 Jáchym
Jakovci  Kamínek
Klára
 Hanička
 Přemek
Novodobí Vikingové Asterix 1 3 6 3 5 4 0 22 4
Čmelda
Ringo
Bořek
Anička
Vorvaň

Některé posádky se sice nedokázaly prokousat až na konec, ale ani život Vikingů nebyl protkán samými úspěchy. K obědu si dáváme moravského vrabce se špenátem, knedlíky – prostě žranice – co víc k tomu dodat. Od rána tak pěkně fouká, že dochází ke změně programu a jde se na vodu. Je třeba vyzkoušet posádky i v ostrém větru a většina skautů opravdu pěkně zajezdila. I Digger hodil na vodu Fireball a Stopař se několikrát svezl na Rákosově Finnovi. Úspěch sklidil Datel, který na Finnu předvedl atletické výkony břišního svalstva. Svezla se i Delfy a Vjéďa na Evropě. Svezla se i Brkla s Piškotkem a Ambulákem. Prostě kromě FD jsme vytáhli všechno co mělo plachty, protože fučelo nějakých 5-8 metrů/s a v nárazech už to bylo pěkné svezení. Mladší si taky přišli na své, stavba písečných konstrukcí na břehu jezera je osvědčenou kratochvílí.

Po svačině už ale doháníme resty, stavíme pagodu, dohrávají se poslední zápasy turnaje, kormidelníci si nacvičují zapálení ohně. Bylo uzavřeno bodování jednotlivců a družin a vedoucí už můžou chystat ceny.

Tábor Seč 2014
BODOVÁNÍ 26.07. 27.07. 28.07. 29.07. 30.07. 31.07. 01.08. 02.08. Celkem
  Rosnička 2 4 3 4,5 5 2 11 9,5 41,0 5
Tříska
Midgardsormi Viki
Racek
Mlok
Šťopka
  Drnďa 3 4 3 5 3 4 13 14,5 49,5 2
Drobek
Jasurové Pampi
Saša
Nemo
  Ryška 3 5 3 5,5 12 3 13 13 57,5 1
Světluška
Feindrové Žabák
Šotek
Šikula
Terka
  Lipan 2 4 3 5 8 3 12 12,5 49,5 2
Vosák
Advarinové Dan
Aladin
Míra
Šipka
  Rychlík 1 3 2,5 5 6 4 10 9 40,5 6
Jáchym
Jakovci Kamínek
Klára
Hanička
Přemek
Novodobí Vikingové Asterix 1 4 3 5 8 3 11 11 46,0 4
Čmelda
Ringo
Bořek
Anička
Vorvaň

Na závěr tábora si každý za body získané při hrách mohl vyměnit (koupit) z široké nabídky odměny a dárky (určitě se doma pochlubí).

A kdo tedy nakonec vyhrál?

26.07. 27.07. 28.07. 29.07. 30.07. 31.07. 01.08. 02.08. Celkem Pořadí
Ryška 3 5 7 14 10 4 15 15 73 1
Nemo 3 5 7 11 10 5 14 16 71 2
Vosák 2 5 8 11 7 10 12 16 71 2
Světluška 3 5 5 13 10 2 12 17 67 4
Asterix 0 4 15 10 5 17 16 67 4
Žabák 0 8 10 10 6 16 16 66 6
Šťopka 2 5 8 15 7 5 12 11 65 7
Drnďa 3 5 6 9 8 4 13 16 64 8
Saša 3 5 6 12 7 4 13 13 63 9
Šotek 3 4 7 12 6 15 14 61 10
Lipan 0 1 12 8 5 19 16 61 10
Dan 2 5 7 7 7 7 13 13 61 10
Pampi 3 2 6 12 10 3 12 12 60 13
Šikula 3 5 7 13 7 7 9 9 60 13
Rychlík 0 4 14 11 5 16 8 58 15
Racek 2 4 9 9 7 4 11 11 57 16
Drobek 3 6 8 6 3 15 16 57 16
Bořek 1 3 6 14 5 4 14 10 57 16
Vorvaň 1 4 5 11 9 3 10 14 57 16
Aladin 2 5 7 11 7 3 10 10 55 20
Šipka 2 4 7 11 7 2 12 10 55 20
Mlok 2 4 6 9 5 6 16 6 54 22
Klára 1 5 5 12 10 3 9 9 54 22
Rosnička 2 5 4 5 6 4 13 14 53 24
Jáchym 1 0 5 13 7 4 11 10 51 25
Čmelda 1 5 5 10 7 3 10 7 48 26
Ringo 1 3 5 8 4 1 16 10 48 26
Přemek 1 3 5 10 5 3 9 11 47 28
Hanička 1 4 5 10 7 3 7 9 46 29
Viki 2 4 4 6 7 11 9 43 30
Míra 2 2 7 6 6 3 7 10 43 30
Tříska 2 4 6 11 9 3 7 42 32
Terka 3 6 6 4 1 12 8 40 33
Kamínek 1 5 6 5 5 10 5 37 34
Anička 1 4 5 6 3 1 8 28 35

Důležitější než výhra, ale bylo, že si každý svoji odměnu či odměny vybral (i když nevím, jestli nás maminka Nema za tu mačetu pochválí).

Pak už se setmělo a došlo na závěrečný táborák. Kormidelníci zapálili pagodu, která dýmala tak mocně , že měli všichni vyuzený kroj a ti neopatrní i připálené obočí. S přispěním Sama a Stopaře jsme zazpívali tradiční hymnu přístavu a klidili se do bezpečí. Ne však včas, na kroji mám novou díru od uhlíku a určitě nejsem jediný.

Pak už došlo na sliby vlčat a skautů a třebaže to někteří kuňkali dosti nesměle, odslibovali všichni. Následovalo vyhlášení bodování družin a mírná strkanice a dohadování o ceny. A protože po dávce dalších písní už menší usínali byla odzpívána i večerka. Moc se spát nedalo, vedlejší penzion pořádal bujarou oslavu, proto posílená hlídka hlídala poctivě až do rána.

Den 9. (3.8.2014)

Smutné je balení, chtělo to ještě tak týden. Nedá se ale nic dělat, holky odjíždí hned zítra na Berounku a proto hned od ranního nástupu před devátou se vrháme na demolici tábořiště. Díky pomoci mnoha rodičů – DÍKY tímto za opravdu masivní pomoc, se rychle sklízí stany – i proto, že předpověď slibuje bouřku. Vynášíme lodě a navazujeme opravené pramice.

Za týden jsme toho stihli hromadu, něco taky nestíhali, ale jinak co šlo, to se povedlo i díky pomoci všech zúčastněných vedoucích (díky tímto všem). A konečně musíme pochválit i děti, protože letos nám opravdu rodiče předali bezproblémový (skoro) materiál a byl to pěkný tábor.

Odjíždíme před polednem ke klubovně, vykládáme erár a nakládáme lodě na Lužnici.

Tábor skončil.

Kompletní fotografický materiál bude kompletován v září na DVD, k dispozici na zářijových schůzkách, kam doufám všichni účastníci dorazí.

(za letmou i pravidelnou pozornost děkuje reportér Džin)

Původní informace

Zálohy na tábor budou vybírány do 30. 4. 2013 a to z důvodu potřebnosti nahlášení dotace na město Pardubice. Záloha je stanovena ve výši 500,- Kč na běh tábora a vybírat ji budeme již klasickým způsobem a to na účet přístavu. Do 30. 4. 2013 také potřebujeme písemnou přihlášku odevzdat do rukou vedoucímu oddílu. To znamená, že nejdéle při odjezdu na SKARE je potřeba odevzdat přihlášku.

Přihláška ke stažení ZDE

Doplatky pak budou vybírány do 7 dnů před zahájením běhu na účet a pak již na srazu hotově.

Číslo účtu je: 2500244481/2010.

V případě kdy preferujete bezhotovostní způsob úhrady je třeba pro správnou identifikaci platby při odeslání každé platby zadat následující informace:

  1. Variabilní symbol – uvádějte rodné číslo vašeho dítěte. Toto číslo máme uvedeno v registraci a dohledáme si ho.
  2. Specifický symbolčíslo přiřazené k dané akci, které bude uvedeno v informacích o akci.
  3. Zpráva pro příjemce – pro jistotu uveďte přezdívku či jméno, za koho platíte.

Vybíráme zálohy na tábory, na každý běh ve výši  500,- Kč, specifický symbol 0514. Termín zaplacení 30.4.2014 (nebo prostě co nejdříve). Doplatek na tábory, specifický symbol 0614.

Putovní části tábora zatím nemají upřesněné lokace, patrně rozhodne všelidové přístavní hlasování. Ale protože se jedná o putovní tábory, znamená to spaní ve vlastních stanech (přístav nemá erární), většinu dnů stráví účastníci jízdou na vodě, stavěním a balením tábora, vařením ale zejména průjezdy krásami Česka, také hrami a vodními radovánkami. Věci se vezou v lodi a v barelech. Zvažujeme varianty, kdy 5-6 dní pojedeme bez doprovodných aut, ale není vyloučeno, že nás bude provázet auto (či auta). Řeky volíme mírně tekoucí, tedy vhodné i pro prťata.

Stálý tábor na Seči je pro každého člena oddílu, který je registrován v našem oddíle. Jedná se o spaní ve stanech s podsadou na louce u základny na Seči (Loc: 49°50’15.511″N, 15°38’19.967″E). Základem tohoto pobytu jsou hry v přírodě a na vodě, nácvik pohybu na lodi a ovládání lodě na klidné vodě s výjimečnou možností plachtění. Dále pak společný skautský život v kolektivu. Na tuto akci je potřeba táborová bedna, (jejíž plánek naleznete zde, doufám, že je srozumitelný). V případě problému se sehnáním bedny nás včas kontaktujte. (pozn. předchozí roky se stávalo, že rodiče využívaly návštěv na stálém tábořišti celkem intenzivně. Chápeme, že se Vám i jim stýská, ale uvědomte si, že dítě si za dva dny zvykne a je v pohodě… Pokuste se na to myslet, než nás navštívíte, budeme to mít o dost lehčí. S pekáčem buchet jsme ale zatím nikoho nevyhodili :)).

Přehled (souhrn) nutných dokumentů:

  • Potvrzení o bezinfekčnosti (podepsané v den odjezdu)
  • Průkaz pojištěnce
  • Očkovací průkaz
  • Skautská stezka – můžeme dodat

Pro stálý tábor je naprosto nezbytné, aby každý měl tyto doklady/dokumenty s sebou.  Kontrola a vybrání těchto dokladů zdravotníkem tábora proběhne ještě před odjezdem.

Seznam věcí na tábor – stálý

Jídlo na první den!

Hygiena: mýdlo, ručník,  zubní pasta, kartáček, toaletní papír, opalovací krém, sluneční brýle.

Oblečení: 3 ponožky, 3 spodní prádlo, plavky, 3 trička, triko s dl. rukávem, tepláková souprava, kalhoty, krátké kalhoty, bunda (svetr), pláštěnka, holínky, pokrývka hlavy, přístavní tričko (7), kompletní junácký kroj, krátké kalhoty ke kroji, šátek – ne krojový, kapesníky, utěrka, boty do vody (pevná pata), bavlněné ponožky do vody, tenisky, boty na výlet.

Vybavení: spací pytel, karimatka, pádlo, plovací vesta, ešus (3 díly), příbor (lžíce), láhev na vodu, hřeben, šicí potřeby, tužky, LD, KPZ, baterka, svíčky, zápalky, krabička hřebíků, sekerka ! kapesní nůž, 3 metry provazu, malý batůžek, lodní knížku, skautskou stezku, kolečka do rulety, kapesné max. 300,-Kč.

Většina věcí (kromě věcí na sebe, pádla, vesty) se musí vejít do táborové bedny. Nedávejte  s  sebou  dětem  na  tábor  dražší elektroniku (videokamery, mp3, tablety, iPody  a pod.). Mobilní telefony nedoporučujeme, vybereme je a uzamkneme, v případě nejnutnějším necháme děti zavolat, věřte však, že je lepší když tu příležitost nemají.

Seznam věcí na putovní tábor:

Stejný jako na stálý, pouze myslete na fakt, že většina věcí (kromě věcí na vodu, pádla, vesty) se musí  uzavřít do sudu nebo barelu a je proto třeba poněkud ubrat z počtu věcí, rovněž se nebere skautský kroj, kolečka do rulety a obvykle není místo pro holínky,  či hřebíky.

Ke stažení:

POTVRZENÍ O BEZINFEKČNOSTI