Výročí

Dne 8. 9. 2017 oslavil přístav 80 let fungování. Nebylo to úplně nepřetržitých osmdesát, přetrhl to nacismus na 5 let, komunismus na dlouhých devatenáct a pak to byla na dalších dvacet ilegalita pod hlavičkou PO SSM, tedy skautského zažil přístav doposud cca 36 let. Velkolepá, důstojná a krásná oslava proběhla počátkem září a měli jsme radost, že se povedla…opravdu z pozice organizátorů i podle ohlasů účastníků to bylo fajn.

K tomuto jen připojím drobnou soukromou vzpomínku. Před třiceti lety dne 9. 9. 1987 jsem přišel na první schůzku oddílu Sedmička jako naprosté jelito, které z panelového bytu třetího patra neumělo ani jeden uzel, nůž či sekerku nedrželo v ruce, vztah k práci byl spíše zprostředkovaný přes úderníky v televizních novinách a na vodě jsem ujel sotva deset kilometrů. Prvním rokem jsem se opravdu do povědomí nezapsal, moje docházka byla spíše nevalná, nicméně po prvním táboře jsem byl nadšený a pak už chodil skoro na všechny akce… (platí téměř dodnes). Další tábor už jsem byl kormidelník a prohráli jsme úplně všechno – protože jsem nic neuměl. V roce 1990 jsem jel na první tábor po řece (a opět prohrál asi úplně všechno, protože jsem na vodě nic neuměl).

Další roky už jsem občas i něco uměl, ale když už se člověk něco naučí, tak ho z pozice vystrnadí a tak od roku 94 vedeme s Datlem Sedmičku (a to Datel má určitě už aspoň 35. výročí) a můžeme říci, že za těch více jak 20 let jsme z této práce stále nadšeni a jsme rádi, že nás nikdo v činnosti neruší a naše práce s dětmi se daří.

A stručně lze říci, že za celých těch posledních 30-35 let nikdy neměl přístav tolik členů, nadšených dětí, nadšených rodičů, nadšených vedoucích a dalších (snad i nadšených) podporovatelů jako dnes. Vážíme si toho, myslím, že to můžeme brát jako krásnou odměnu za 25 let skautské práce…. A dodávám, že mě (nás) to baví hlavně proto, že to s námi dělá dalších 20 podobně smýšlejících kamarádů a přátel. Jsme rádi, že můžeme odkaz Dědy, Brati, Jurky, Buni, Jamese, Lavečky, Wimpiho, Pivajse, Pukavce, Otecka  a dalších dále šířit a rozvíjet!

                               Džin

You may also like...

Napsat komentář